Την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020, στο σχολείο μας και πιο συγκεκριμένα στο χώρο της Βιβλιοθήκης μας, θα πραγματοποιηθεί Επιμορφωτική συνάντηση των Υπεύθυνων των Σχολικών Βιβλιοθηκών των Δημοτικών σχολείων Μεσσηνίας.

Η επιμόρφωση έχει τίτλο :

«Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών Δημοτικών Σχολείων: Ένα εναλλακτικό περιβάλλον μάθησης- ένα δυναμικό μέσο διδασκαλίας»

και συντονίστριες – εισηγήτριες είναι οι κυρίες 1. Αθανασία Χρονοπούλου, Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου (ΠΕ-70) 5ης Ενότητας Δημοτικών Σχολείων ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου και 2. Ελένη Σταυροπούλου, Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου (ΠΕ-70) 6ης Ενότητας Δημοτικών Σχολείων ΠΕ.Κ.Ε.Σ.

Η κα Νινέτα Σωτηράκη, Εκπαιδευτικός(ΠΕ-05), Διευθύντρια Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Καλαμάτας, καλεσμένη μας, θα παρουσιάσει εισήγηση με τίτλο:  «Στρατηγικές καλλιέργειας της φιλαναγνωσίας στη σχολική κοινότητα»

Καλεσμένοι επίσης για να συμμετέχουν είναι εκπαιδευτικοί από 26 σχολεία της Μεσσηνίας.